spot_img
DomůRady a NávodyVystresovaní pracovníci a elektřina na dva dny. Co se...

Vystresovaní pracovníci a elektřina na dva dny. Co se děje v Černobylu?

Za běžných okolností by je už dávno někdo vystřídal. Pracovníci černobylské jaderné elektrárny jsou již dva týdny uvízlí v uzavřené zóně, kterou 24. února obsadila ruská vojska.

Ve stresu, který zažívají, nemohou řádně pracovat. Navíc oblast bývalé elektrárny je nyní zcela odříznuta od elektrické sítě. Dodávky elektřiny jsou důležité pro bezpečný chod jaderných zařízení.

Zároveň teď nikdo netuší, jaké jsou momentálně v černobylské zóně hladiny radiace. Před dvěma týdny se v oblasti mírně zvýšily z důvodu pohybu těžké techniky.

Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE) však v úterý ztratila kontakt s monitorovacími systémy, které pravidelně vysílají údaje o radiačních hodnotách v Černobylu.

O tom, že je Černobyl bez dodávek elektrické energie, informoval správce ukrajinské elektrické sítě Ukrenergo. K výpadku došlo ve středu v 10:22 středoevropského času, píše na webu Ukrajinský institut pro jaderný dozor.

„V důsledku vojenských akcí ruských okupantů je jaderná elektrárna v Černobylu zcela odpojena od elektrické sítě,“ píše Ukrenergo v prohlášení na sociální síti Telegram.

Přestože už černobylská elektrárna roky nefunguje, elektřinu potřebuje pro chlazení, ventilaci či protipožární systémy. V zóně se stále nachází vyhořelé jaderné palivo a také sarkofág, který chrání místo jaderné katastrofy z roku 1986.

O část dodávek elektřiny přišel Černobyl už minulý týden. Pro případ výpadků jsou v oblasti elektrárny k dispozici také záložní generátory, které již byly spuštěny.

„Záložní dieselové generátory mohou pohánět černobylskou jadernou elektrárnu 48 hodin. Potom se zastaví chladicí systémy skladu vyhořelého jaderného paliva, čímž hrozí úniky radiace,“ napsal na Twitteru ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba.

- Advertisement -

spot_img

Worldwide News, Local News in London, Tips & Tricks

spot_img

- Advertisement -