Tvor zřejmě existoval ještě před dinosaury.
Paleontologové objevili fosilii nejstaršího známého předka chobotnic. Tento tvor podle odborníků žil o miliony let, dříve než se dosud předpokládalo – zřejmě ještě před existencí dinosaurů.
Badatelé jej pojmenovali Syllipsimopodi bideni, podle amerického prezidenta Joea Bidena. TASR tuto informaci převzala z britského deníku The Guardian.
Vzácná zkamenělina byla vykopána v americkém státě Montana a darována Královskému muzeu v kanadském Ontariu ještě v 80. letech minulého století, vysvětluje studie zveřejněná ve vědeckém časopise Nature Communications.
„Tato (fosilie) od 80. let seděla v muzeu a nikdo si neuvědomil její důležitost,“ řekl listu New York Times paleontolog Christopher Whalen z Amerického přírodovědného muzea v New Yorku, který si jako první na zkamenělině všiml zachovala ramena a přísavky.
Tento hlavonožec, který podle expertů žil před 328 miliony let, měřil přibližně 12 centimetrů a na rozdíl od současných chobotnic měl deset chapadel namísto osmi, informuje stanice ČT24.
Badatelé na domnívají, že tvor žil v mělké vodě v zálivu tehdejšího tropického oceánu. Dinosauři se na zemi objevili před zhruba 240 miliony let.
Fosilie je unikátní také tím, že vůbec existuje. Nejlépe zachovány jsou totiž zpravidla fosilie kostí, které však chobotnice nemají. „Fosilie měkkých tkání nacházíme velmi vzácně,“ řekl zoolog Mike Vecchione z přírodovědeckého muzea ve městě Washington.
Pojmenování tohoto druhu po šéfovi Bílého domu Bidenovi je podle vědců myšleno jako kompliment. Věda a výzkum totiž patří mezi stanovené priority Bidenovy administrativy, vysvětlili badatelé.